JUDO   |   KARATE   |   AIKIDO
Etusivu arrow Tuloksia arrow Jukara Samurai Cup 2015 kokonaiskilpailun kolmanneksi paras seura!
Jukara Samurai Cup 2015 kokonaiskilpailun kolmanneksi paras seura!

Samurai Cup -osakilpailut ovat Judoliiton myöntämiä ns nuorten valiokilpailuja, joita järjestetään vuodessa neljä. Jukaran kilpailevat nuoret ovat osallistuneet näihin ja nuorten SM-kisoihin hyvin tunnollisesti, mitä liitto ja seura kilpavalmennettavilta vähän edellyttävätkin. Ahkera kisaaminen ja harjoittelu nähdään tuloksissa. Ei tarvitse kuin lueskella näitä aiempia judouutisia ja kisatuloksia.

Samurai Cupin 2015 loppusaldossa Jukara oli 60 suomalaisen seuran joukosta kolmanneksi paras. Huikea suoritus, koska Samurai Cupin ikäluokkien kilpatiimissämme oli tänä vuonna kuitenkin vain rapiat kymmenen nuorta judokaa. Enemmänkin saisi olla, jos vaan innostaa. Peräti viiden ikä- ja painoluokan parhaimman kohdalla lukee tänä vuonna Vantaan Jukara. Ja tosi hyvin ovat osallistuneet ja  sijoittuneet kaikki muutkin jukaralaiset.

 

Sarjojensa kokonaiskisan voittajat: 

P15-55   KOIVISTO Konsta 

T18-57  KÄRHÄ Viivi 

P18-73 TVAURI Artur

P21-73 TVAURI Artur          

M21-81 TVAURI Oskar 

 

SamuraiCupin seuran kokonaissijoituksen ovat ahkeroineet lisäksi:

Markus Tarma (C-55, nyk.Meidokanissa)

Robin Pajunen (C-55)

Ronja Luukkonen (B-57)

Jens Pulkka (B-50)

Eric Pulkka (B-60)

Samuli Markkanen (B-60 ja B-66)

George Gorsenin (B-55)

 
Ajankohtaista
Suosituimmat